Om du har fått tillräckligt med ansökningar kan du stänga för ytterligare förfrågningar genom att markera din hyresfastighet som reserverad. Detta gör du genom att klicka på din profilbild, välja 'Annonserade hyresobjekt' och sedan klicka på 'Markera som reserverad'. Observera att denna funktion endast är tillfällig och att om du inte öppnar annonsen inom 14 dagar kommer den automatiskt att ändras till "uthyrd".
Detta kommer att stänga inkorgen, så nya bostadssökande inte längre kan kontakta dig. Observera att denna funktion endast kan användas tillfälligt. Om du inte öppnar annonsen igen inom 14 dagar kommer annonsstatusen automatiskt att ändras till uthyrd och tas bort från webbplatsen.
Om du redan vet att det kommer att ta mer än 14 dagar innan du öppnar upp för uthyrning igen, kan du fördelaktigt markera fastigheten som uthyrd så att bostadssökande inte väntar onödigt länge på ett svar. När du är redo att hyra ut igen, klicka helt enkelt på 'Annonsera' igen.
Om fastigheten har markerats som uthyrd i mer än 31 dagar kommer den automatiskt att få ett nytt annonsdatum. Men om mindre än 31 dagar har passerat kommer annonsperioden att vara samma dag som tidigare. I praktiken innebär detta att om du markerar din uthyrningsfastighet som uthyrd den 1/1 kommer den inte att få ett nytt datum förrän du återannonserar fastigheten den 2/2.
Alternativt kan det vara en bra idé att lyfta din annons med hjälp av marknadsföring. Läs mer om våra alternativ här.